cs

Táta

(Ćaća)

Distribuce ukončena: 21. 9. 2021


drama / horor
Chorvatsko 2011
Délka: 70 min
Režie: Dalibor Matanić
Scénář: Dalibor Matanić
Kamera: Vanja Černjul
Hudba: Jura Ferina & Pavao Miholjević
Hrají: Judita Franković, Iva Mihalić, Igor Kovač, Ivo Gregurević
V distribuci Balkanfilmu: od 27. 10. 2016
Konec monopolu: 21. 9. 2021
Jazyk: chorvatsky s českými titulky
Pro děti do 15 let nepřístupný
Formát: DCP, blu-ray, DVD

Ke stažení:

Distribuční list
Trailer - náhled (české titulky)
Trailer ke stažení (avi)
Trailer ke stažení (DCP)
Trailer není určen pro děti do 15 let
Plakáty ke stažení (pdf): základní, s fotkou
Rozhovor s režisérem Daliborem Matanićem

Lucija přemluví svou sestru Veru a přítele Vanju, aby s ní jeli za otcem. Ten před lety odešel od jejich rodiny a bydlí na samotě v hornatém kraji Lika. Je údajně smrtelně nemocen, takže pro sestry je to možná poslední příležitost, jak se dozvědět, co se v minulosti stalo mezi ním a jejich matkou. Poté, co trojice dojede po dlouhé cestě k otcovu domu, zjistí, že je prázdný. Den se krátí a zpět do Záhřebu to mají daleko. Rozhodnou se proto přenocovat. Doufají, že se otec druhého dne objeví.

Noc je temná a větrná. Zdá se, jako by kolem domu někdo chodil. Láhev alkoholu však dává zapomenout na tísnivé pocity, které opuštěná usedlost vyvolává...

Dalibor Matanić natočil snímek, který používá tradiční hororové schéma a postupy, přesto se v žádném případě nejedná o tuctový horor. Z hororového žánru si půjčuje prostředky, pomocí kterých buduje tísnivou atmosféru a napětí. Nutno říci, že je používá velmi zdatně. Přesto lze konstatovat, že mnohem děsivěji působí rozkrytí vztahů mezi čtyřmi protagonisty, ke kterému nakonec dojde. Film se tak v průběhu děje promění spíše v důmyslné psychologické drama.