cs

O Jižním větru - balkánské ohlasy

Jsme opravdu velmi rádi, že se nám podařilo dostat do české distribuce srbský thriller Jižní vítr a jsme přesvědčeni, že i v Česku může mít slušný ohlas. O tom svědčí i skutečnost, že jsme museli přesunout kvůli velkému zájmu pražskou premiérovou projekci do podstatně většího sálu. Ta tedy proběhne v sobotu 2.3. v 19 hodin ve velkém sále kina Městské knihovny v Praze. Další pražská kina mohou film do svého programu zařadit od 3.3. (s Městskou knihovnou máme dohodu o tom, že v Praze nebude žádná souběžná či dřívější projekce Jižního větru) kina v ostatních místech republiky mohou film promítat již od 28. 2.

Jižní vítr bude pro českého diváka prostě velmi dobře natočeným žánrovým filmem, který v ničem nezaostává za obdobnými snímky ze západní produkce. Pro Srby je ale něčím víc a věříme, že i u nás ocení nejeden divák jeho výjimečnost...

To, že se v Srbsku stane Jižní vítr takovým megahitem na začátku nikdo nečekal. Při pročítání recenzí a ohlasů na nejrůznějších balkánských serverech jsem se nesetkal s jedinou negativní reakcí na film. Jednotícím tématem většiny ohlasů na film je pátrání po důvodech, proč právě tento film přilákal za prvních 9 týdnů do srbských kin více než 600 000 diváků (pro srovnání Bohemian Rhapsody vidělo v Srbsku za stejnou dobu 80 000 diváků). Připravil jsem pro vás několik úryvků (volně přeložených) z recenzí a hodnocení filmu, které vám mohou pomoci při rozhodování zda film zařadit do programu kina (či na něj do kina jít). Pro větší objektivitu jsem vybíral jak ze srbských tak z chorvatských zdrojů (jak známo Srbové a Chorvati se zrovna nemilují).

"Jižní vítr se na jednu stranu otevřeně hlásí k západním vzorům, ale nekopíruje je. Každou sekundou křičí, že je to srbský film v nejlepším slova smyslu! Jeho největší devízou je atmosféra, která, i když se na plátně nedějí zrovna krásné věci, nedovoluje ani na vteřinu odvrátit pohled.

Přes 600 000 diváků v kině. (Pozn. autora: V Srbsku, kde jsou kina jen ve velkých městech). Kolik lidí ale vidělo film ve skutečnosti za pomoci "alternativních kanálů"? Číslo by bylo asi ještě o hodně zajímavější..."

Srđan 'Osvrtnik' Cvitan (známý youtuber, který se věnuje hodnocení filmů)

"Film Jižní vítr bychom mohli popsat, jako film o organizovaném zločinu a on o něm skutečně je. Mohli bychom říct, že je to film o boji dobra a zla natočený způsobem, který se vymyká běžným stereotypům, protože ukazuje, jak takový boj probíhá v každém z nás. Jižní vítr by mohl být chápán taky jako film o hranicích, které je či není člověk ochoten překročit. Stejně tak bychom mohli tvrdit, že je to film o rodině a i tak bychom měli pravdu.

Jednou z hlavních předností tohoto filmu je to, že všechny postavy v něm působí naprosto přirozeně, nejsou to žádné přehnaně stylizované karikatury, jsou to prostě borci, které známe z bělehradských ulic.

Jižní vítr je kriminální thriller, který obsahuje spoustu scén, jež k tomuto žánru patří a které byste očekávali - jsou tu přestřelky, vraždy, krev, rvačky, automobilové honičky, drogy... a to všechno je natočeno způsobem, který působí světově...."

Ljubica Krstić (redaktorka srbského internetového časopisu noizz.rs)

"Miloš Avramović natočil velmi dobrý, do všech detailů propracovaný žánrový film, plnokrevný thriller, jaký můžeme jen zřídka vidět i u mnohem bohatších kinematografií, než je ta srbská, americkou nevyjímaje.

Stále čekáme, že se i chorvatští filmaři odváží do podobného tématu a ukáží "naši mafii" tak věrně, jako ji ukázali jejich srbští kolegové.Výzva chorvatským divákům - buďte soudní a nedělte filmy na chorvatské a americké, na srbské a nesrbské, ale na dobré a na ty, bez kterých bychom se obešli."

Željko Mirković Miki (redaktor chorvatského internetového časopisu music-box.hr)

"Tento film je obrazem naši společnosti, ve které už není zřejmé, kde končí podsvětí a zločin a kde začíná stát a jeho moc. Jsou tolik propletené, že od sebe nejdou rozlišit."

Sačuvana - komentář na srbském portálu ana.rs - prvním a největším ženském fóru v Srbsku

"Má Srbsko svou mafii, nebo má mafie svůj stát? Srbský film se dnes nesmí zabývat aktuální vládnoucí politickou garniturou, nesmí poukazovat na provázanost politiky s organizovaným zločinem a obzvláště nesmí z ničeho obviňovat vládní úředníky, jinak na něj cenzoři neodsouhlasí peníze. Přihlédneme-li k současné situaci, ve které se nachází srbský film, musíme ocenit odvahu tvůrců Jižního větru, kteří vyobrazují srbskou realitu velmi syrově a nekompromisně. Vždyť jednou z hlavních postav filmu je policejní inspektor, který je prostředníkem mezi srbskou a bulharskou mafií a přijímá rozkazy od vysoce postaveného představitele státní moci, který rozhoduje o tom, která mafiánská klika bude hrát v podsvětí prim a která bude dobrá pro stát."

Saša M. Stajić - espreso.rs

Jiří Fiala