cs

Černí

(Crnci)

Distribuce ukončena: 21. 9. 2021


drama / válečný
Chorvatsko 2009
Délka: 78 min
Režie: Goran Dević, Zvonimir Jurić
Scénář: Goran Dević, Zvonimir Jurić
Kamera: Branko Linta
Hrají: Ivo Gregurević, Emir Hadžihafizbegović, Rakan Rushaidat, Krešimir Mikić, Franjo Dijak, Nikša Butijer, Stjepan Pete a další
Jazyk: chorvatsky s českými titulky
V distribuci Balkanfilmu: od 27. 10. 2016
Konec monopolu: 21. 9. 2021

Pro děti do 15 let nepřístupný


Ke stažení:

Distribuční list
Trailer (české titulky) - trailer není určen pro děti do 15 let
Trailer ke stažení (avi)
Trailer ke stažení (DCP)
Plakáty ke stažení (pdf): základní, s fotkou
Rozhovor s režisérem

V roce 1991 probíhala v Chorvatsku občanská válka. Právě ve chvíli, kdy bylo uzavřeno příměří, přišla speciální vojenská jednotka Černí v týlu nepřítele o tři muže. Velitel jednotky se navzdory rozkazům rozhodne zorganizovat poslední bojovou akci. Chce vyzvednout mrtvá těla z nepřátelského území a vyhodit do vzduchu hráz přehrady, jejíž vody by obrovský kus tohoto území zcela zatopily.

Komorní válečné drama Černí je velmi cennou reflexí událostí, ke kterým došlo v Chorvatsku na začátku devadesátých let. Na rozdíl od některých starších chorvatských snímků nestaví Chorvaty do role bezbranných obětí. Hlavní hrdinové jsou totiž vrazi, kteří na své tajné základně organizovali popravy a dělali nejrůznější špinavou práci. Autoři snímku je ale nesoudí. Dávají divákovi možnost, aby je poznal a sám zhodnotil. Na poměrně malém prostoru dokázali vykreslit velmi plastický obraz lidí plných pochybností, výčitek svědomí, nenávisti i strachu.

Chorvatský kandidát na Oscara pro rok 2011.