cs

Fragmenty z dějin chorvatské kinematografie

Jiří Fiala (2016)

Samostatná chorvatská kinematografie přímo navazuje na kinematografii Jugoslávkou. Pro účely tohoto textu ale považujme za počátek chor-vatské kinematografie rok 1991, tedy rok vzniku samostatného Chorvatska.
Počátky chorvatské kinematografie ovlivnila válka. Také divoká ekono-mická transformace za vlády Franji Tudjmana a přímý dohled jeho vládnoucí strany HDZ nad osudem a posláním filmového průmyslu se na rozvoji svobodného chorvatského filmu podepsaly velmi negativně. Počet kin klesl v Chorvatsku nejen díky válce zhruba na polovinu. Markantní začal být i problém s technickým zázemím. V době předdigitální byli chorvatští filmaři odkázáni na techniku, kterou poskytovala společnost Jadran film, ta však nadále tuto roli nemohla plnit.
Lze konstatovat, že chorvatská kinematografie oproti situaci, která panovala v Jugoslávii v 80. letech, paradoxně svobodu spíše ztratila. Zelenou dostávaly zejména projekty, které revidovaly historii, poukazovaly na per-sekuci Chorvatů ze strany režimu a vymezovaly se a priori proti všemu jugoslávskému. Jako příklady takového filmu lze uvést snímek Krhotine Zrinka Ogresty nebo film Prića iz Hrvatske Krsta Papiće. Protěžovány byly samozřejmě také filmy, které vyobrazovaly utrpení chorvatského národa ve válce za chorvatskou nezávislost. Nejbrutálnějšími příklady jednostranného zjednodušování situace jsou snímky Cijena života Bogdana Žižiće (1994) a Vrijeme za... Oji Kodar (1993).
Druhá polovina devadesátých let začala velmi nadějně. V 96. roce debutoval na poli celovečerního hraného filmu snímkem Kako je počeo rat na mom otoku Vinko Brešan. Snímek volně inspirovaný skutečnými událostmi se vrací do roku 1991, kdy došlo na více místech Chorvatska k blokádě kasáren Jugoslávské lidové armády. Situaci sice do značné míry idealizuje, dodnes ale zaujme nadhledem a hlavně černým balkánským humorem.
Z druhé poloviny devadesátých let bych vyzdvihl ještě tři filmy. Rusko meso Lukase Noly z roku 1997 je první chorvatský pokus o thriller západního střihu. Třetí film Zrinka Ogresty Crvena prašina - love story odehrávající se na pozadí občanské války, bych ocenil zejména za zprostředkování věrohodné atmosféry ve společnosti poznamenané válkou bez snahy zbytečně šokovat. O nejzdařilejší chorvatský film devadesátých let se postaral opět Vinko Brešan. V roce 1999 měla premiéru jeho komedie Maršál (Duch maršála Tita), kterým zahájil restart chorvatské kinematografie.
V novém miléniu došlo, určitě i díky politickým změnám, k obrodě chorvatské kinematografie. Od roku 2000 bylo v Chorvatsku natočeno mnoho desítek filmů, které stojí za zhlédnutí a zasloužily by si zmínku v tomto textu. To však není možné, proto se dále pokusím vyjmenovat alespoň ty snímky, které na mne udělaly největší dojem.
S úplně jiným pohledem na občanskou válku přišel v roce 2001 Lukas Nola. Jeho snímek Nebo, sateliti je jakýmsi halucinogenním tripem z Chor-vatska zmítaného válkou.
V roce 2002 natočil Dalibor Matanić drama Fine mrtve djevojke (Slušné mrtvé dívky). Příběh se odehrává v chátrajícím domě u trati, který lze vnímat jako metaforu Chorvatska. Navíc tímto snímkem otevřel téma homosexuality, které bylo v chorvatské kinematografii tabu. Ze stejného roku je taky žánrový hororově laděný snímek Potonulo groblje (Zatopený hřbitov), který natočil režisér Mladen Juran. Pro českého diváka není bez zajímavosti, že ve filmu hraje jednu z hlavních rolí Jiří Menzel.
S hororovým žánrem koketovali chorvatští filmaři vícekrát i v minulosti (vzpomeňme třeba televizní horory Djordje Kadijeviće). Rád bych proto upozornil na snímek Infekcija Krsta Papiće z roku 2003. Film o krysích lidech, je remakem staršího Papićova filmu Izbavitelj z roku 1976. Z dnešního pohledu je to trochu kuriozita, ale je to pěkný příklad toho, jak se chorvatští filmaři po roce 2000 žánrově rozkročili. V roce 2003 vzniklo taky výpravné historické drama Konjanik (Jezdec). Snímek, který diváky zavádí do doby, kdy byl Balkán pod nadvládou Osmanské říše, natočil Branko Ivanda.
Z filmů, které se vrací k občanské válce v 90. letech vyniká detektivní drama Svijedoci (Svědkové). Ve městě poblíž frontové linie nechal režisér Vinko Brešan vyšetřovat vraždu srbského majitele zastavárny chorvatským policistou.
Nejpůsobivějším filmem roku 2004 je patrně Ta divna splitska noć Arsena A. Ostojiće. Černobílý snímek odehrávající se ve Splitu o silvestrovské noci rozkrývá jednu událost postupně z mnoha pohledů.
Rok 2005 přinesl hned 3 pozoruhodné filmy. Dva igraća iz klupe (Dva hráči na trestné lavici) Dejana Šoraka rozehrává hru s falešnými svědky, kteří mají svědčit ve prospěch obžalovaného chorvatského velitele, poukazuje na podivné praktiky, ke kterým dochází u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii. Sex piće i krvoproliće se skládá ze tří povídek tří reži-sérů - Zvonimira Juriće, Antonia Nuiće a Borise Matiće, a zavádí nás do pros-tředí vlajkonošů Dinama Záhřeb. Protiváhu k těmto snímkům tvoří svižná ko-medie Što je muškarac bez brkova? (Co je muž bez kníru?) Hrvoje Hribara.
Největší událostí roku 2006 je drama Karaula (Hraniční hlídka) Rajka Grliće. Film odehrávající se nedlouho před rozpadem Jugoslávie na hranici s Albánií je první společnou koprodukcí všech ex-jugoslávských zemí.
V roce 2007 navázal Lukas Nola na svůj předešlý snímek Nebo sateliti dalším mysteriózním dramatem Pravo čudo (Skutečný zázrak), ve kterém exceluje Rade Šerbedžija v roli démonického léčitele.
V roce 2008 se sešly hned 4 filmy, které patří k tomu nejlepšímu, co Chorvaté natočili. Koprodukční Buick Riviera Gorana Rušinoviće o setkání dvou bosenských emigrantů - Srba a Muslima na liduprázdné americké dál-nici dává vzniknout komornímu dramatu ne nepodobnému konfliktu v zemi, ze které oba v devadesátých letech utekli. Kino Lika Dalibora Mataniće je prople-tencem příběhů lidí z malého vnitrozemského města, kteří jsou z různých důvodů nešťasní. Pokud bych měl vybrat jediný film, který by reprezentoval chorvatskou kinematografii, byl by to právě tento. Vysoko bych hodnotil také film Nije kraj (Bez konce) Vinka Brešana z téhož roku. Přestože jej Brešan zasadil do poválečného období, opět vytahuje na světlo nejednoho válečného kostlivce. Poválečná traumata jsou přítomna rovněž ve filmu Ničiji sin (Ničí syn) Arsena A. Ostojiće. Příběh válečného veterána, který přišel ve válce o obě nohy, patří v chorvatském filmu k nejdrásavějším svědectvím o nesmyslnosti a krutosti války.
Zájem filmařů o občanskou válku pokračuje také v roce 2009. Režisérské duo Zvonimir Jurić a Goran Dević natočili komorní drama Crnci (Černí) z prostředí chorvatské vojenské jednotky pověřené nejrůznější "špinavou" prací. Poukazují na to, že Chorvaté nebyli ve válce jen bezbrannými oběťmi. Další poměrně drsnou podívanou z roku 2009 je film Metastaze (Metastázy) Branka Schmidta, který se pustil do podobného tématu jako trio Nuić, Jurić, Matić. I on nás zavádí do prostředí chorvatských fotbalových hooligans a do jejich mentality se mu daří proniknout ještě o kus hlouběji.
Z roku 2010 bych vyzdvihl dva velmi odlišné snímky. Film 72 dana (72 dnů) Danila Šerbedžiji vykresluje situaci v chorvatské Krajině po odsunu Srbů v roce 1995. V žánrovém snímku Šuma sumarum skupinka paintballových hráčů vyprovokuje jednu podivnou rodinku. Podívaná plná krve a černého humoru má potenciál oslovit zejména fanoušky béčkových filmů.
Přestože 1. světová válka má své kořeny na Balkáně, daly by se jugo-slávské a postjugoslávské filmy, které se jí věnují, spočítat na prstech jedné ruky. O to větším překvapením je film Josef Stanislava Tomiće z roku 2011. Působivě natočená válečná miniatura, ve které v uniformě Rakouska-Uherska bojují na haličské frontě také chorvatští vojáci, vychází z pořekadla, že šaty dělají člověka. O tom, že k natočení výjimečného filmu stačí 4 herci a chata v Lice, nás ve stejném roce přesvědčil Dalibor Matanić. Jeho umělecký horor Ćaća (Táta) je ukázkou dokonalé režisérské práce s atmosférou, s budováním napětí a psychologií postav.
V roce 2012 měl premiéru film Halimin put (Halimina cesta) - tíživé drama ženy, která v bosenské válce ztratila syna i manžela, není pouze o pro-hledávání masového hrobu a srovnávání DNA. Příběh zachází i do minulosti a divákovi nabízí možnou genezi bosenské tragédie. Zcela jiným způsobem šokující je snímek Ljudožer vegetarijanac Branka Schmidta. Příběh ambiciozního gynekologa bez morálních zábran je natočen způsobem, který divákovi nedá vydechnout. Jako balzám působí oproti těmto dvěma filmů film Nočni brodovi (Noční lodě) o čisté lásce v pozdním věku.
Mezi nejzajímavější snímky roku 2013 patří drama Šuti Lukase Noly o dívce z nefunkční rodiny, která v dospělosti opakuje chyby své matky. Velmi zajímavý pohled do rozděleného Mostaru zprostředkovává svým filmem Obrana i zaštita (Cizinec) Bobo Jelčić. Hlavní hrdina v něm řeší dilema, zda jít na pohřeb svého bosenského přítele do muslimské části města. Obává se totiž reakce svých chorvatských spoluobčanů. Třetím a divácky nej-přívětivějším snímkem, který bych z roku 2013 vyzdvihl, je komedie Svijecenikova dijeca (Knězovi děti) Vinka Brešana. Mladý kněz v něm svérázným způsobem bojuje proti úbytku populace na jednom malém chor-vatském ostrově. V neposlední řadě bych ocenil netradiční ženskou krimi-nálku Hitac (Výstřel) Roberta Orhela, který pracuje s fenoménem náhody.
Z roku 2014 mne zaujal především snímek Most na Kraju svijeta (Most na konci světa) Branka Ištvančiće. V domech v chorvatské Krajině ze kterých byli vyhnání Srbové, se usadili Chorvaté, kteří utekli před válkou v Bosně. Několik let po ní se ale chtějí někteří Srbové vrátit domů. V této zjitřené atmosféře se ztratí starý Chorvat. I když se povídá, že za jeho zmizením stojí Srbové, místní policista se snaží případ vyšetřit bez předsudků. O tom, jak můžou ve společnosti fungovat předsudky je i snímek Kosac (Sekáč) Zvonimira Juriće. Když muž, který si odseděl trest za vraždu, pomůže v noci ženě v nesnázích, vyvolá to hysterickou reakci okolí.
Tipy na zajímavé chorvatské filmy ukončím v roce 2015 zmínkou o filmu Zvizdan (Úpal) Dalibora Mataniće, který přináší ve třech povídkách tři milostné příběhy odehrávající se v letech 1991, 2001 a 2011. Společné mají nejen herecké obsazení, ale i to, že ona je vždy Srbka a on Chorvat.

Poznámka autora: Názvy filmů jsou uváděny v originále. České názvy jsou uvedeny v závorce, pokud byl film promítán v Česku.

Seznam filmů natočených v Chorvatsku od roku 2000 do roku 2012

Seznam filmů natočených v Chorvatsku od roku 2000 do roku 2012, doplněný o základní informace - uvádím jméno režiséra a scénáristy, země původu, žánr, dále informaci o české premiéře. Výčet zahrnuje ty filmy, které lze považovat za především chorvatské tj. hlavní producent, režisér a podstatná část štábu je chorvatská. Seznam nezahrnuje koprodukční filmy, na kterých nemá Chorvatsko hlavní poddíl. Snažil jsem se o opravdu kompletní výčet, ale připouštím, že v něm některé filmy mohou chybět. Informace o filmech jsem získal z různých zdrojů. Nevím o tom, že by někde existoval kompletní výčet. Čerpal jsem především z: www.havc.hr - zde je výčet ale pouze od roku 2008. Další cenné informace vložil nějaký nadšenec na Wikipedii. Zde však mnoho filmů chybí. Prospěšné bylo také srovnávání s databází IMDB.com a stránkami jednotlivých chorvatských produkčních společností.

2000
Blagajnica hoće ići na more / Cashier Wants to Go to the Seaside
r. Dalibor Matanić
s. Dalibor Matanić
Chorvatsko
komedie

Nebo, sateliti / Celestial Body
r. Lukas Nola
s. Lukas Nola
Chorvatsko
Válečné, mysteriózní drama
p. Febio Fest 2002

Je li jasno, prijatelju?
r. Dejan Aćimović
s. Dejan Aćimović
Chorvatsko
Vězeňské drama
p. Karlovy Vary 2001

Ne daj se, Floki
r. Zoran Tadić
s. Kazimir Klarić
Chorvatsko
dětský
natočeno podle seriálu z roku 1985

Srce nije u modi
r. Branko Schmidt
s. Goran Tribuson
Chorvatsko
komedie, drama

2001

Ante se vraća kući
r. Ognjen Sviličić
s. Ognjen Sviličić
Chorvatsko
TV film

Ajmo žuti! / Go, Yellow
r. Dražen Žarković
Chorvatsko
sportovní
TV film

Holding / The Miroslav Holdinc Co.
r. Tomislav Radić
s. Tomislav Radić, Ognjen Sviličić
Chorvatsko
komedie

Kraljica noći / Queen of the Night
r. Branko Schmidt
s. Josip Cvenić
Chorvatsko
Drama, sportovní, politika
p. Karlovy Vary 2002

Polagana predaja
r. Bruno Gamulin
s. Bruno Gamulin, Goran Tribuson
Chorvatsko

Posljednja volja / The Last Will
r. Zoran Sudar
s. Vicenco Blagaic, Ivica Ivanišević
Chorvatsko
Akční, romantický, komedie

Sami / Alone
r. Lukas Nola
s. Lukas Nola
Chorvatsko
p. Febio fest 2003

2002

Fine mrtve djevojke / Fine Dead Girls / Slušné mrtvé dívky
r. Dalibor Matanić
s. Dalibor Matanić, Mate Matišić
Chorvatsko
p. Febio fest 2005

Josephine
r. Rajko Grlić
s, Rajko Grlić
Chorvatsko Natočeno částečně v ČR, námět Alex Königsmark

Ne dao bog većeg zla / God Forbid a Worse Thing Should Happen
r. Snježana Tribuson
s. Goran Tribuson
Chorvatsko
romantický

Potonulo groblje / The Sunken Cemetery / Zatopený hřbiitov
r. Mladen Juran
s. Goran Tribuson
Chorvatsko
horor
p. LFM 2013

Prezimiti u Riju / Winter in Rio
r. Davor Žmegać
s. Davor Žmegać
Chorvatsko

Serafin, svjetioničarev sin / Serafim, the Lighthouse Keeper's Son
r. Vicko Ruić
s. Vicko Ruić
Chorvatsko, Rakousko
drama

Sjećanje na Georgiju / Remembrance of Georgia
r. Jakov Sedlar
s. Nino Skrabe
Chorvatsko

2003

Infekcija / Infection
r. Krsto Papić
s. Mate Matišić, Krsto Papić
Chorvatsko, Belgie
horor

Ispod crte / Below the Line
r. Petar Krelja
s. Drago Kekanovic / Petar Krelja
Chorvatsko

Konjanik / Horseman / Jezdec
r. Branko Ivanda
s. Ivan Aralica
Chorvatsko
historický, romantický
p. LFM 2013

Milost mora / Mercy of the Sea
r. Jakov Sedlar
s. Dominik Sedlar, Paul Gronseth, Barry Morrow
Chorvatsko
drama, válečný

Onaj koji će ostati neprimijećen / The One Who Will Stay Unnoticed
r. Zvonimir Jurić
s. Chorvatsko
dramaSretno dijete
r. Igor Mirković
Chorvatsko
hudební, dokumentární

Svjedoci / Witnesses / Svědci
r. Vinko Brešan
s. Vinko Brešan, Živko Zalar
Chorvatsko
krimi, válečný
p. Karlovy Vary 2004

Svjetsko čudovište / The World's Greatest Monster
r. Goran Rušinović
s. Aris Movsesijan, Goran Rusinovic, Tena Stivicic
Chorvatsko
drama

Tu / Here
r. Zrinko Ogresta
s. Josip Mlakic, Zrinko Ogresta
Chorvatsko, Bosna a Herzegovina
drama, povídkový
p. Karlovy Vary 2004

2004

Duga mračna noć / Long Dark Night
r. Antun Vrdoljak
s. Antun Vrdoljak
Chorvatsko
drama válečný

Sto minuta Slave / 100 Minutes of Glory
r. Dalibor Matanić
s. Robert Perišić
Chorvatsko
drama, historický

Oprosti za kung fu / Sorry for Kung Fu
r. Ognjen Sviličić
s. Ognjen Sviličić
Chorvatsko
drama

Ta divna splitska noć / A Wonderful Night in Split
r. Arsen Anton Ostojić
s. Arsen Anton Ostojić
Chorvatsko
drama
p. Febio fest 2005

2005

Dva igrača s klupe / Two Players from the Bench / Dva hráči na trestné lavici
r. Dejan Šorak
s. Dejan Šorak
Chorvatsko
vs. LFM 2013
drama válečný komedie
p. Karlovy Vary 2006 (pod názvem Dva hráči na střídačce)

Lopovi prve klase / First Class Thieves
r. Fadil Hadžić
s. Fadil Hadžić
Chorvatsko
komedie

Pušća Bistra
r. Filip Šovagović
s. Filip Šovagović
Chorvatsko
komedie

Sex, piće i krvoproliće / Sex, drink and bloodsheed
r. Boris T. Matić, Antonio Nuić, Zvonimir Jurić
s. Boris T. Matić, Antonio Nuić, Zvonimir Jurić
Chorvatsko
drama, povídkový

Snivaj, zlato moje / Sleep Sweet, My Darling
r. Neven Hitrec
s. Hrvoje Hitrec
Chorvatsko
komedie drama

Što je muškarac bez brkova? / What Is a Man Without
a Moustache? / Co je muž bez kníru
r. Hrvoje Hribar
s. Hrvoje Hribar
Chorvatsko
komedie drama
p. LFM 2013

Što je Iva snimila 21. listopada 2003 / What Iva Recorded
r. Tomislav Radić
s. Tomislav Radić, Ognjen Svilicic
Chorvatsko
drama

2006

Karaula / The Border Post / Hraniční hlídka
r. Rajko Grlić
s. Rajko Grlić, Ante Tomic
Velká Británie Srbsko a Černá Hora, Chorvatsko, Bosna a Herzegovina Slovinsko Maďarsko Rakousko
drama
p. Febio Fest 2008

Duh u močvari / The Ghost in the Swamp
r. Branko Ištvančić
s. Silvio Mirosnicenko, Edi Muzina
dětský

Libertas
r. Veljko Bulajić
s. Ivo Bresan, Veljko Bulajic , Mirko Kovac, Fedja Sehovic
Chorvatsko
historický, životopisný

Put lubenica / The Melon Route
r. Branko Schmidt
s. Branko Schmidt, Ognjen Sviličić
Chorvatsko
drama

Sve džaba / All for Free
p. Dny evropského filmu r. Antonio Nuić
s. Antonio Nuić
Chorvatsko
komedie, drama

Trešeta / Tressette: A Story of an Island
r. Dražen Žarković
s. Pavo Marinković
Chorvatsko
televizní film, drama

Volim te / I Love You
r. Dalibor Matanić
s. Dalibor Matanić
Chorvatsko
televizní film, drama

2007

Armin
r. Ognjen Sviličić
s. Ognjen Sviličić
Chorvatsko, Bosna a Herzegovina, Německo
drama
p. Karlovy Vary 2007

Kradljivac uspomena / The Recollection Thief
r. Vicko Ruić
s. Dino Milinovic, Vicko Ruic
Chorvatsko
krimi

Moram spavat anđele / I Have to Sleep, My Angel
r. Dejan Aćimović
s. Tatjana Ačimović
Chorvatsko
drama

Pjevajte nešto ljubavno / Play Me a Love Song / Zazpívejte nějaký lovesong
r. Goran Kulenović
s. Goran Kulenović
Chorvatsko
hudební romantický komedie
p. LFM 2013

Pravo čudo / True Miracle
r. Lukas Nola
s. Lukas Nola
Chorvatsko
drama, mysteriózní, romantický
p. LFM 2013

Živi i mrtvi / The Living and the Dead / Živí a mrtví
r. Kristijan Milić
s. Ivan Pavlicic, Josip Mlakic
Chorvatsko, Bosna a Herzegovina
drama, válečný, mysteriózní
p. české DVD

2008

Buick Riviera
r. Goran Rušinović
s. Miljenko Jergović, Goran Rusinović
Chorvatsko, Německo, Bosna a Herzrgovina, USA, Velká Británie
drama
p. Karlovy Vary 2009

Iza stakla / Behind the Glass / Za sklem
r. Zrinko Ogresta
s. Lada Kastelan, Zrinko Ogresta
Chorvatsko
drama
p. Karlovy Vary 2008

Kino Lika / The Lika Cinema
r. Dalibor Matanić
s. Dalibor Matanić, Milan Živković
Chorvatsko
drama
p. LFM 2013

Ničiji sin / No One's Son
r. Arsen Anton Ostojić
s. Mate Matisic
Chorvatsko, Slovinsko
drama, válečný
p. Karlovy Vary 2009

Nije kraj / Will Not End Here / Bez konce
r. Vinko Brešan
s. Mate Matisic , Vinko Brešan, Živko Zalar
Chorvatsko, Srbsko
drama, válečný
p. Karlovy Vary 2009

Tri priče o nespavanju / Three Stories About Sleeplessness
r. Tomislav Radić
s. Tomislav Radić
Chorvatsko
drama povídkový

Zapamtite Vukovar / Remember Vukovar
r. Fadil Hadžić
s. Fadil Hadžić
Chorvatsko
drama

2009

Blizine / Closeness
r. Zdravko Mustać
s. Zdravko Mustać
Chorvatsko
drama

Crnci / The Blacks, Černí
r. Zvonimir Jurić, Goran Dević
s. Zvonimir Jurić, Goran Dević
Chorvatsko
drama, válečný
p. Cinema Mundi 2011

Čovjek ispod stola / The Man Under the Table / Člověk zpod stolu
r. Neven Hitrec
s. Hrvoje Hitrec
Chorvatsko
drama, komedie, romantický
p. LFM 2013

Kenjac / Donkey
r. Antonio Nuić
s. Antonio Nuić
Chorvatsko, Bosna a Hercegovina, Velká Británie, Srbsko
drama

Ljubavni život domobrana / Love Life of a Gentle Coward
r. Pavo Marinković
s. Pavo Marinković
Chorvatsko
komedie

Metastaze / Metastases / Metastázy
r. Branko Schmidt
s. Ognjen Sviličić
Chorvatsko, Bosna a Hercegovina,
drama
p. LFM 2013

U zemlji čudem / In the Land of Wonders
r. Dejan Šorak
s. Dejan Šorak
Chorvatsko, Maďarsko
drama

Vjerujem u anđele / I Believe in Angels
r. Nikša Sviličić
s. Nikša Sviličić
Chorvatsko
komedie, romantický

Zagrebačke priče / Zagreb Stories
r. Nebojša Slijepčević, Matija Kluković, Goran Odvorčić, Ivan Skorin, Zvonimir Jurić, Igor Mirković a další
s. Nebojša Slijepčević, Matija Kluković, Goran Odvorčić, Ivan Skorin, Zvonimir Jurić, Igor Mirković a další
Chorvatsko,
povídkový, drama

2010

Dva sunčana dana / Two Sunny Days
r. Ognjen Sviličić
s. Ognjen Sviličić
Chorvatsko, Francie
Drama

Majka asfalta / Mother of Asphalt / Matka na ulici
r. Dalibor Matanić
s. Dalibor Matanić, Tomislav Zajec
Chorvatsko
drama
p. LFM 2013

Neke druge priče / Some Other Stories
r. Ivona Juka , Ana Marija Rosi , Ines Tanović, Marija Džidževa, Hanna Antonina Wojcik-Slak
Is. vona Juka, Ana Marija Rosi, Gjorce Stavreski, Ines Tanovic, Hanna Antonina Wojcik-Slak
Chorvatsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Makedonie, Slovinsko

povídkový

Predstava / The Performance
Dan Oki alias Slobodan Jokić
Dan Oki
Chorvatsko
drama

72 dana / 72 Days / 72 dní
r. Danilo Šerbedžija
s. Danilo Šerbedžija
Chorvatsko, Srbsko
komedie drama
p. LFM 2013

Šuma summarum
r. Ivan-Goran Vitez
s. Ivan-Goran Vitez
Chorvatsko
komedie, drama, horor

The Show Must Go On

r. Nevio Marasović
s. Nevio Marasović
Chorvatsko

drama, sci-fi, thriler

2011

Duh babe Ilonke / The Little Gypsy Witch
r. Tomislav Žaja
s. Irena Krcelic
Chorvatsko

dětský

Fleke / Blurs
r. Aldo Tardozzi
s. Aldo Tardozzi
Chorvatsko

drama

Josef
r. Stanislav Tomić
s. Mario Marko Krce
Chorvatsko
drama válečný

p. LFM 2013

Koko i duhovi / Koko and the Ghosts
r. Daniel Kušan
s. Daniel Kušan
Chorvatsko

dětský

Korak po korak / Step by step, Krok sun krok
r. Biljana Čakić Veslič
s. Lydia Scheuermann Hodak, Branko Šomen, Biljna Čakić Veselič
Chorvatsko
drama, válečný

p. LFM 2013

Kotlovina
r. Tomislav Radić
s. Tomislav Radić
Chorvatsko

drama

Lea i Darija / Lea and Darija
r. Branko Ivanda
s. Branko Ivanda, Drago Kekanovic
Chorvatsko

drama, hudební, válečný

Mrak / The Dark
r. Dan Oki
s. Dan Oki
Chorvatsko
thriller, psychologický

7 seX 7
r. Irena Škorić
s. Irena Škorić
Chorvatsko
erotický, komedie, drama

2012

Cvjetni trg / Flower Square
r. Krsto Papić
s. Mate Matisic
Chorvatsko
drama

Halimin put / Halima's Path
r. Arsen Anton Ostojić
s. Fedja Isovic
Chorvatsko, Slovinsko, Bosna a Hercegovina
drama, válečný
p. Febio Fest 2012

Košnice / Hives / Úly
r. Boaz Debby, Simon Dolensky, Tomáš Kratochvíl, Michael Lennox, Igor Šeregi
s. Boaz Debby, Regina Moriarty, Simon Dolensky, Stefan Zinke, Tomaš Kratochvil
Chorvatsko, Česká republika, Velká Británie, Izrael, Německo
drama, povídkový
p. LFM 2013

Ljudozder vegetarijanac / Cannibal Vegetarian / Kanibal vegetarián
r. Branko Schmidt
s. Branko Schmidt
Chorvatsko
drama
p. Febio Fest 2012

Nočni brodovi / Night Boats / Noční lodě
r. Igor Mirković
s. Igor Mirković, Elvis Bosnjak
Chorvatsko, Srbsko, Slovinsko
komedie romantický drama
p. LFM 2013

Pismo čači / A Letter to My Father
r. Damir Čućić
s. Damir Čućić
Chorvatsko
drama

Sonja i bik / Sonja and the Bull
r. Vlatka Vorkapić
s. Elvis Bosnjak, Vlatka Vorkapic
Chorvatsko
komedie romantický

Slucajni prolaznik / Accidental Passer-by
r. Jozo Patljak
s. Jozo Patljak
Chorvatsko
drama

Zabranjeno smijanje / No Laughing Allowed
r. Davor Žmegač
s. Miro Gavran
Chorvatsko
komedie