cs

Nabídka filmových projekcí pro střední školy

Literatura

Vážení ředitelé škol, vážení učitelé,

dovolte nám, abychom Vás seznámili s netradiční nabídkou školní filmové projekce pro školní rok 2018/2019. Zastupujeme distribuční společnost Balkanfilm, která se již více než rok věnuje popularizaci a distribuci filmů natočených v zemích bývalé Jugoslávie. Pro česká kina jsme připravili film, který přímo souvisí s učivem literatury na středních školách. Jedná se o chorvatský snímek Tovaryšstvo Ježíšovo, který je velmi povedenou adaptací stejnojmenného románu Jiřího Šotoly.

Jiří Šotola patří částí svého díla do literární skupiny, která vznikla okolo časopisu Květen. Prostudovali jsme desítku školních vzdělávacích programů gymnázií napříč Českou republikou a ověřili si tak, že v nich nechybí učivo mapující tvorbu této skupiny.

Tovaryšstvo Ježíšovo patří bezesporu mezi klenoty české prózy druhé poloviny 20. století. Je to však kniha obsáhlá a čtenářsky náročná. Je nám jasné, že mnoho současných studentů se dobrovolně nepustí do její četby. A právě proto nám připadá skvělé, že nyní mohou vidět alespoň film, který byl podle ní natočen. Věříme, že po jeho zhlédnutí sáhnou někteří z nich i po knize.

Režisér a scénárista Silvije Petranović přistoupil k Šotolově textu při jeho adaptaci do filmu s velkou úctou. Přesto se mu podařilo natočit snímek, který je svébytným uměleckým dílem, jenž má potenciál zaujmout i mladého diváka.

Před samotnou projekcí je vhodné promítnout krátký desetiminutový film, který jsme natočili při české premiéře filmu na hradě Košumberk (v dějišti Šotolova románu). Obsahuje krátké úvodní slovo režiséra a improvizovaný rozhovor s režisérem, který se odehrál bezprostředně před premiérovou projekcí filmu. Studenti se tak mohou něco dozvědět o okolnostech vzniku filmu, o režisérovu vztahu ke knize Tovaryšstvo Ježíšovo i o knize samotné.

K filmu jsme připravili doprovodný textový materiál, se kterým se mohou předem seznámit jak učitelé, tak žáci. Materiál je ke stažení ve formátu pdf ve dvou verzích - pro tisk oboustranného listu formátu A4 a také rozložený - pro četbu na počítači.

Zde se můžete podívat na upoutávku k filmu. Zde je komletní rozhovor s režisérem Petranovićem (nejen) o filmu Tovaryšstvo Ježíšovo. Zde je k vidění rozhovor s režisérem při premiéře filmu. Zde je pozvánka režiséra Petranoviće natočená na hradě Košumberk. Zde je recenze na film z časopisu Cinema.

Pokud vás naše nabídka zaujala, můžeme domluvit projekci ve vámi vybraném kině. Studentům samozřejmě nabídneme zvýhodněné vstupné.

Pro domluvu či dotazy můžete využít telefonický nebo mailový kontakt. (distribuce@balkanfilm.cz,

+420 776 840 386 - Petr Mašata).

Dějepis

100 let od vzniku samostatného Československa, 100 let od konce 1. světové války


Vážení ředitelé škol, vážení učitelé,

určitě přemýšlíte, jakým způsobem ozvláštnit výuku u příležitosti výročí 100 let od vzniku samostatného Československa. Máme pro vás tip na film, který s tímto výročím určitě souvisí. Československo přeci vzniklo bezprostředně po konci 1. světové války. Po konci války, kterou Rakousko-Uhersko začalo a kterou prohrálo. Důsledkem prohrané války byl rozpad monarchie a vznik několika samostatných národních států (včetně toho našeho). Na počátku toho všeho byly výstřely, které vypálil Gavrilo Princip. Film Gavrilo Princip - proces je proto možné zařadit do programu jak u příležitosti výročí konce 1. světové války, tak u příležitosti výročí vzniku Československa! Tento divácky velmi přívětivý film přináší spoustu méně známých faktů. Děj se točí kolem procesu s atentátníky, kteří zavraždili následníka rakousko-uherského trůnu. Scénář vychází z primárních historických pramenů - zejména ze stenografického zápisu ze soudního procesu, z knihy obhájce atentátníků Rudolfa Cistlera a z knihy vyšetřujícího soudce Lea Pfaffera. Má tak kromě umělecké i velkou historickou hodnotu. Doporučujeme přečíst  rozhovor s režisérem a velmi pozitivní recenzi z časopisu Cinema.


Pokud vás naše nabídka zaujala, můžeme domluvit projekci ve vámi vybraném kině. Studentům samozřejmě nabídneme zvýhodněné vstupné.

Pro domluvu či dotazy můžete využít telefonický nebo mailový kontakt. (distribuce@balkanfilm.cz,

+420 776 840 386 - Petr Mašata).