cs

Mikádo

Název filmu v originále Marocco
Název filmu anglicky Mikado, česky: Mikádo
Rok výroby 2021
Země Rumunsko, Česká republika
Délka 96 min
Formát: Scope 2:35:1, zvuk 5:1
Režie: Emanuel Parvu
Scénář: Emanuel Parvu, Alexander Popa
Producent: Miruna Berescu (Rum), Jordi Niubó (ČR)
Koproducent: Bogdan George Apetri
Kamera: Silviu Stavila
Střih: Dana Stefan Perlog
Zvuk: Mihai Bogas
Hrají:Serban Pavlu, Ana Indricau, Tudor Cacu-Dumitrescu, Crina Semciuc

Premiéra na festivalu v ČR: 62. Zlín Film Fest 2022 - mezinárodní filmový festival pro děti a mládež.
Festivalová historie: San sebastian Film Fest 2021, Haifa Film Fest 2021, v Rumunsku premiéra plánována na 18. 3. 2022

Česká premiéra: 2. 6. 2022

Český trailer

Plakát (pdf, jpg)

Distribuční listMikádo je název hry, která spočívá v opatrném vyjímání jednotlivých dílů hry z hromádky ostatních dílů tak, aby se ty ostatní nepohnuly. V mezilidských vztazích se často stává, že jedno neopatrné jednání způsobí lavinu dalších, které mohou způsobit katastrofu.

Rumunský režisér Emanuel Parvu vypráví dramatický příběh dvou rumunských teenegerů. Magda a její přítel Julian jsou dobrovolníky na dětské onkologii v nemocnici, kam jezdí jednou za měsíc bavit nemocné děti. Magda jednoho dne daruje nemocné dívce řetízek, který dostala darem od svého otce. Když otec odmítne uvěřit Magdě, že skutečně dala svůj drahý řetízek nemocnému dítěti, všechno se mění. Nastává série událostí, které zahýbou s osudy všech protagonistů, podobně, jako když se hráči nepodaří tah ve hře Mikádo. Film nastoluje řadu otázek týkajících se morální odpovědnosti lidí za svá jednání.

Jeho poselství je natolik silné a blízké mladé generaci, že jej tvůrci a distributor doporučují zejména mladé dospívající generaci. Vážnost tématu však umožňuje také uvést film v rámci projekcí filmových klubů nebo artových kin.

Světová premiéra na Mezinárodním festivalu v San Sebastianu v sekci Noví režiséři.


Filmový projekt se umístil na prvním místě v Soutěži scénářů Rumunského filmového fondu.


"Je to film o rozhodnutích a nedůvěře, i když jej mnozí budou považovat za film o lásce. Je to film o nejistotě - nejistotě morální viny. Je to film, ve kterém chybná rozhodnutí směřují k dalším rozhodnutím, která se mění v tragédie." Emanuel Parvu, režisér


"Tento scénář je nyní aktuálnější než kdy dříve. Ve světě, ve kterém žijeme se osobní vztahy dramaticky mění nebo rozpadají, ať už mluvíme o rodinných vazbách, romantice nebo společenských kontaktech. Jde o příběh drsný a emocionální zároveň, dobře strukturovaný a zaměřený na širší publikum. Scénář stejně jako film je vrstvený tak, aby jste stále chtěli zjistit, co se bude dít dál a předvídali jak příběh dopadne. Je to film, který vás přiměje přemýšlet o lásce a důvěře, o rodině a vazbách, o morální vině a odpovědnosti. ." Miruna Berescu, producentka


"Věřím, že by to mohl být univerzální příběh vztahu mezi rodiči a dětmi, příběh ve kterém morálka dostává všechny tóny šedé, jaké lze najít. Pravda se prozkoumává ze všech myslitelných stránek, až nakonec nevíte, do koho se vcítit, koho pochopit nebo koho litovat." Emanuel Parvu, režisér

EMANUEL PARVU

Narodil se roku 1979 v Rumunsku. Absolvoval herectví na Rumunské národní univerzitě divadla a filmu. Pracuje jako herec a filmový a divadelní režisér.

Hrál například ve filmech Zkouška dospělosti (Bacalaureat, 2016) a Historky zlatého věku (Amintiri din epoca de aur,2009) od Cristiana Mungiu, Portrét mladého bojovníka (Portretul luptatorului la tinerete, 2010) a Pororoca (2017) od Constantina Popescu, Výročí (Aniversarea, 2017) a 5 minut (5 Minute, 2019) od Dana Chisu.

Napsal a režíroval několik krátkých filmů. V roce 2017 natočil svůj první celovečerní film Meda aneb Nepříliš šťastná stránka věcí (Meda sau Partea nu prea fericita a lucrurilor, 2017), který měl premiéru na Festivalu v Sarajevu, kde získal cenu za Nejlepší režii a Nejlepší scénář. Dočkal se také uvedení na mnoha festivalech, do svého portfolia ho koupily společnosti HBO, Netflix a další. Film Mikádo (Marocco, 2021) je jeho druhým celovečerním filmem.