cs

Mezi dnem a nocí

Između dana i noći

Distribuce ukončena 16. 4. 2021

drama, povídkový, válečný

Černá Hora, Srbsko 2018
Délka: 77 min
Režie: Andro Martinović
Scénář: Andro Martinović 
Produkce: Ivan Djurović
Kooproducenti:  Lazar Ristovski, Andro Martinović
Hudba: Nemanja Bečanović, Slobodan Trkulja
Střih: Andrija Zaranović
Kamera: Rade Vladić
Hrají: Lazar Ristovski, Tihomir Stanić, Srdjan Grahovac, Marko Baćović, Jovan Krivokapić, Dubravka Drakić, Danica Ristovski, Mišo Obradović i Mirko Vlahović a další
Premiéra: 27. srpna 2020 (přesunuto z 16. dubna 2020)
Konec monopolu: 16. 4. 2021
Přístupnost: bez omezení


Tří příběhy o otci a synovi jsou zasazené do tří okamžiků, ve kterých stála Černá Hora, ale i celá Evropa, na rozcestí.

První povídka nás zavede na konec 2. světové války do času, kdy se svět rozdělil na Východ a Západ. Černá Hora se vydala v rámci Jugoslávie pod vedením Josipa Broze Tita socialistickou cestou. Do vesnice kdesi v černohorských horách přijíždí skupina partyzánů, aby zvěstovala vítězství nad fašisty a zúčtovala se zrádci. Otec a jeho syn jsou partyzány postaveni před krutou volbu.

Ve druhém příběhu se dostaneme do okamžiku, kdy padla Berlínská zeď. Na letišti v Titogradu nocuje skupina cestujících, kterým byl zrušen noční let do Německa. Mezi nimi je i otec, který se těší domů, kde na něj čeká jeho malý syn. Jako talisman pro štěstí s sebou nosí nefunkční pero. Když s překvapením zjistí, že pero píše, dostane zlou předtuchu...

Poslední část filmu spadá do období po válce v Jugoslávii, ve které starší manželé ztratili jediného syna. Jeho ostatky se nikdy nenašly, a tak po nich otec pátrá. Z několikaletého pátrání je již unaven, kvůli své ženě, která je psychicky na dně, v něm ale stále pokračuje. Když ztratí všechnu naději, že svého syna najde, odhodlá se k zoufalému činu.


Andro Martinović

Andro Martinović se narodil v r. 1977 v Nikšići. Absolvoval studium obecné literatury a teorie literatury a filmové a televizní režie v Bělehradu. Je ředitelem Černohorské kinotéky a docentem na Fakultě vizuálních umění Univerzity Mediteran v Podgorici. Věnuje se filmové publicistice a je autorem několika krátkých filmů různých žánrů (hraný, dokumentární a animovaný), které byly uvedeny v oficiálních soutěžích na více než dvaceti prestižních mezinárodních filmových festivalech. Jeho film Nedotčeni sluncem (Netaknuti suncem, 2002) dostal cenu Zlatna plaketa Beograda a byl vyhlášen nejlepším jugoslávským krátkým hraným filmem roku 2002. Eurochannel zahrnul tento film do European Short Film Tour, do kterého byly vybrány nejlepší evropské krátké filmy v období od roku 2000 do roku 2010. Podobně úspěšně si vedl i jeho druhý krátký film Masky (Maske) z roku 2009.

Film Mezi dnem a nocí (Između dana i noći), je Martinovičovým celovečerním filmovým debutem. O tom, jak obtížné je natočit celovečerní film v Černé hoře svědčí Martinovićova odpověď v rozhovoru pro katalog Vsetínského filmového maratonu, který se uskutečnil již v roce 2014: "Teď připravuju natáčení svého prvního celovečerního filmu. Jedná se o triptych, jehož hlavním tématem je vztah otce a syna v mezních životních situacích. Projekt už v roce 2010 dostal první cenu v konkurzu našeho Ministerstva kultury, ale bohužel to nestačilo k tomu, abych film dokončil. Stejně jako u ostatních projektů doufáme, že se nám podaří zajistit dodatečnou podporu v dalších fázích realizace." Po takřka deseti letech se Martinovićovi konečně podařilo dotáhnout svůj projekt (který nesl původně jméno Odysseus) do zdárného konce. V dubnu 2019 měl premiéru v Černé Hoře a v letošním roce jej Černohorci vyslali do boje o Oscara. A na letošním Vsetínském filmovém maratonu vstoupí díky společnosti Balkanfilm také do české filmové distribuce.