cs

Oáza

Film obdržel cenu Europa Cinemas Label na MFF v Benátkách 2020

(Oasis)

drama

Český název filmu: Oáza
Originální název filmu: Korisnici, Oasis
Premiéra: 3. září 2020, Itálie
V distribuci Balkanfilmu od: 21. 10. 2021
Země původu: Srbsko, Nizozemsko, Slovinsko, Bosna a Hercegovina, Francie
Rok vzniku: 2020
Scénář: Ivan Ikić
Režie: Ivan Ikić
Produkce: Marija a Milan Stojanović
Koproducenti: Amra Bakšić Čamo,
Miha Černec, Adis Djapo, Koji Nelissen, Jožko Rutar, Antoine Simkine, Derk Jan Warrink
Kamera: Miloš Jacimović
Hrají: Mirijana Novakov, Tijana Marković, Valentino Zenuni, Goran Bogdan, Maruša Majer, a další
České titulky: Markéta Zelená

Trailer s českými titulky (náhled i ke stažení)

Provokativně skutečné zkoumání lásky na beznadějném místě.

Když je Marija umístěna do ústavu pro mentálně postiženou mládež, padnou si do oka se svéhlavou Draganou. Jejich přátelství je ohroženo ve chvíli, kdy se ukáže, že se obě zamilovaly do místního introverta Roberta. Ikičův film je založen na silném konceptu, kde namísto herců hrají skutečně mentálně postižené osoby. Film vznikl na základě skutečné situace, o které se režisér Ikič doslechl při natáčení jiného filmu. Snímek je plný emocionálních zvratů. Vypráví o netradičním milostném trojúhelníku a o zoufalé touze po svobodě a sblížení lidí, kteří chtějí prožít své životy po svém. Film byl v roce 2020 oceněn na festivalu v Benátkách cenou Europa Cinemas Label pro nejlepší evropský film.

Recenze filmu Oáza v časopisu Variety, 16. září 2020 Autor: Jessica Kiang

Provokativně skutečné zkoumání lásky na beznadějném místě

Příběh milostného trojúhelníku hlavních hrdinů je zasazen do zařízení pro mentálně postižené v Srbsku. Ústřední role jsou obsazeny klienty tohoto zařízení. Autenticita je dokonalá. OÁZA je filmové drama natočené s respektem k protagonistům.

Když ukrajinský režisér Myroslav Slabošpyckyj před šesti lety zaskočil kritiky v Cannes svým filmem Kmen ve znakové řeči, zdálo se, že byl dosažen určitý vrchol v autentičnosti a odvaze posunout filmovou formu. Film Oáza režiséra Ivana Ikiče šel v autentičnosti ještě dále. Stal se zaslouženě vítězem vedlejší festivalové ceny EUROPA CINEMAS LABEL pro nejlepší evropský film na festivalu v Benátkach v roce 2020. Druhý celovečerní hraný film Ivana Ikiče (po drsném chuligánském fotbalovém dramatu Barbaři) využil téměř dokumentárního stylu a také účinkování neherců. Máme před sebou neučesaný milostný trojúhelník zasazený do prostředí srbského ústavu pro mentálně postiženou mládež. Bezútěšná tragédie se odehrává v ústavu, který je odříznut od skutečného reálného života. Celá recenze