cs

Most na konci světa

(Most na kraju svijeta)

Distribuce ukončena 21. 1. 2021


"Je možné zkombinovat ducha a estetiku současných skandinávských thrillerů s pochmurným poválečným příběhem z jihovýchodní Evropy? Ve filmu Branka Ištvančiće to možné je. A víc než dobře!" 

drama / krimi
Chorvatsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Francie 2014
Délka: 114 min
Režie: Branko Ištvančić
Scénář: Josip Mlakić
Kamera: Branko Cahun
Hudba: Dalibor Grubačević
Producent: Irena Škorić
Hrají: Aleksandar Bogdanović, Sanja Radišić, Boro Stjepanović, Slaven Knezović, Jelena Perčin, Vlatko Dulić, Nela Kocsis, Đorđe Kukuljica, Slobodan Ćustić, Bora Nenić, Mijo Pavelko, Draško Zidar, Rada Mrkšić, Nikša Kušelj, Mile Ognjenović a další
Jazyk: chorvatsky s českými titulky
V distribuci Balkanfilmu: od 8. 2. 2018
Konec monopolu 20. 1. 2021
Pro děti do 12 let nevhodné
Formát: DCP, blu-ray, DVD


Ke stažení:

Trailer (DCP trailer ke stažení, náhled s českými titulyMP4 ke stažení ). Trailer je přístupný bez omezení.

Plakát ke stažení a tisku v pdf

Distribuční list

Rozhovor s režisérem (rozhovor vyšel také v časopise Cinema)

Recenze - Červený koberec, recenze Cinema

Videoklip z filmu


Pátrání po nezvěstném bosenském Chorvatovi, který žil v srbském domě v chorvatské Krajině, probíhá v době, kdy se Srbové vracejí domů.

Jedním z důsledků občanské války v Bosně a Hercegovině bylo to, že obrovské množství lidí přišlo o své domovy. Mnoho bosenských Chorvatů z Hercegoviny se uchýlilo do Chorvatska a usídlilo se v Krajině - v domech, ze kterých utekli či byli vyhnáni Srbové při chorvatské vojenské operaci Bouře, jež z mapy definitivně vymazala mezinárodně neuznanou Republiku Srbská Krajina.

Příběh filmu Most na konci světa se odehrává několik let po těchto událostech, v době kdy se chce část Srbů vrátit do svých domů. Noví chorvatští vlastníci těchto nemovitostí se dostávají do velmi nezáviděníhodné situace - po několika málo letech jim hrozí, že opět skončí bez střechy nad hlavou. A právě v této třaskavé atmosféře se z ničeho nic ztratí starý muž - bosenský Chorvat Jozo. Policista Filip (Aleksandar Bogdanović), který rovněž žije v srbském domě, na jehož dveře klepe původní majitel, je pověřen vyšetřováním případu. Mezi lidmi se povídá, že Joza zabili navrátivší se Srbové, ale Filip nedbá na klevety a k vyšetřování jeho zmizení se snaží přistoupit poctivě a nezatížen předsudky. A to se některým jeho spoluobčanům nelíbí.