Balkánské minipřehlídky

u vás v kině

Naservírujte svým divákům dvojitou porci

nekorektního balkánského humoru

Balkánský humor je velmi specifický a taky velmi nakažlivý. O filmech Ivana-Gorana Viteze to platí obzvlášť. Od 8. 11. nabízíme již dva filmy tohoto nekonvenčního tvůrce. K úspěšné komedii z ustašovského Choravtska "Básník, který málem zabil Hitlera" nově přidáváme další neuvěřitelnou jízdu - napínavou, akční komedii "Balkánský masakr paintballovou pistolí" odehrávající se hluboko v lesích při teambuildingovém víkendu. Tyto filmy samozřejmě fungují samostatně, pokud je ale naprogramujete oba najednou, připravíte divákům zážitek, na který jen tak nezapomenou!

Ke klasickým plakátům vám můžeme nachystat i grafiku s názvem vašeho kina a konkrétním termínem.

2x Goran Marković

Od října 2018 nabízíme dvojici filmů Gorana Markoviće. K objednávce filmů vám můžeme připravit na míru podobné plakáty či bannery na promítání v kině (v pdf, jpg...):

Tipy:

Pokud se vám zdá zařazení tří balkánských filmů příliš odvážné, můžete vytvořit také tématické dvojice (i zde můžeme nabídnout výhodnější cenu - samozřejmě pouze v případě filmů z distribuce Balkanfilmu):

Most na konci světa - Chlapi nepláčou

Můžete sestavit tématický dvojprgram z našeho Mostu na konci světa a filmu Chlapi nepláčou, který distribuuje KVIFF Distribution. Oba filmy se zabývají následky války v Jugoslávii. Poukazují na to, že i když válka dávno skončila, v hlavách jejích přímých účastníků stále probíhá. Tento dvojprogram proto můžete nazvat např. "VÁLKA V HLAVĚ"

Noční život - Navždy

Dva filmy slovinského režiséra Damjana Kozoleho od sebe dělí 9 let. Českou distribuční premiéru měly ale v jeden den - 20. 10. 2017. Oba patří k tomu nejlepšímu, co v samostatné slovinské kinematografii vzniklo.

Tovaryšstvo Ježíšovo - Noc bezMoci

Nabízí se spojit do programového bloku dvě balkánské adaptace českých literárních předloh. Tovaryšstvo Ježíšovo natočil Silvije Petranović podle stejnojmenného románu Jiřího Šotoly a Noc bezMoci natočil Ivo Trajkov na motivy novely Ucho Jana Procházky.

Černí - Sekáč

Dva snímky Zvonimira Juriće se skvostným hereckým obsazením se týkají války ve východní Slavonii (vnitrozemská část chorvatska nejvíce postižená válkou v devadesátých letech). Černí se odehrávají v roce 1991 a zavádí diváka do prostředí speciální chorvatské jednotky a Sekáč sleduje osudy lidí, kteří prošli toto válkou dvacet let po ní.

Noc bezMoci - Ucho

Pusťte divákům během jednoho večera "obě Uši". Novou adaptaci Procházkovy novely Ucho - Trajkovův film Noc bezMoci - objednávejte u nás. Kachyňovo Ucho si můžete objednat v NFA. Zde je ceník půjčovného NFA. Nabízí jej jak na DCP, tak na Blu-ray a DVD. Děj filmu Noc bezMoci přenesl Ivo Trajkov do korupčního prostředí Makedonie devadesátých let, jinak se ale drží Procházkovy novely věrněji než před téměř půlstoletím Kachyňa.  Pro oba filmy jsou příznačné excelentní výkony představitelů hlavních rolí. Nikola Ristanovski a Verica Nedeska si v ničem nezadají s Radkem Brzobohatým a Jiřinou Bohdalovou. To ostatně můžete spolu s diváky vašeho kina posoudit sami...

Circus Fantasticus - Na mléčné dráze

Circus Fantasticus je svébytné a originální válečné drama. Poetikou by ale mohlo být blízké milovníkům filmů Emira Kusturici. Proč toho nevyužít a nenabídnout ho divákům v jeden večer ve dvojici se snímkem Na mléčné dráze, který je momentálně taktéž v české distribuci? Film Na mléčné dráze (distribuce Film Europe).

Sekáč - Deník strojvůdce

Tyto dva filmy spojuje jednak představitelka hlavní ženské role - slavná jugoslávská herečka Mirjana Karanović, tak společné téma. Oba snímky se soustřeďují na lidi žijící ve svém vlastním mikrokosmu, daleko od shonu moderního světa. Pro oba filmy je také příznačné, že jejich mužské protějšky představují neméně slavní herci - Ivo Gregurević v Sekáčovi a Lazar Ristovski v Deníku strojvůdce. Deník strojvůdce distribuuje společnost Mirius.

Pro kina i filmové kluby (a další kulturní zařízení) jsme připravili tři minipřehlídky balkánského filmu (tu třetí nazvanou 3x Ivo Gregurević nabízíme od června 2017 - viz. níže). Každá se skládá ze tří filmů a přináší několik zajímavých výhod:

  • hlavní výhodou přehlídky tří filmů je to, že ve trojici mají o mnoho větší potenciál přilákat diváky než každý samostatně
  • kino získá výhodnější půjčovné a divákům tak může nabídnout zajímavé slevy
  • k přehlídce dodáme navíc plakáty (přímo pro konkrétní kino), propagační a informační materiály (náhledy zde a zde)
  • každou přehlídku se pokusíme podpořit na sociálních sítích
  • můžeme  zprostředkovat dodání balkánských vín
  • případně můžeme individuálně domluvit další podporu

Tyto výhody získá kino, pokud uspořádá přehlídku v rozmezí maximálně jednoho týdne - během jednoho dne (s tím máme nejlepší zkušenosti) nebo během 2-3 večerů. Filmy nabízíme ve formátu DCP, Blu-ray, DVD a MP4.

Chorvatský autorský film


Tato minipřehlídka je organizačně velmi jednoduchá. Filmy totiž mají velmi přívětivou stopáž (od sedmdesáti do osmdesáti minut). Lze je proto odehrát během jednoho večera a nenarušit tak příliš běžný hrací profil kina.  Všechna tři díla jsou ryzími autorskými filmy, jenž natočili režiséři podle svých původních scénářů. Věříme, že všechny tři mají potenciál diváky zaujmout.

Snímek Černí považujeme za jeden z nejlepších filmů, který reflektuje válku v bývalé Jugoslávii. Přestože je to spíše komorní  příběh, vystihuje to, co se mnoha jiným (větším) filmům vůbec nepodařilo. Dává divákovi možnost vžít se do situace vojáka speciální vojenské jednotky, která se podílí na různé špinavé práci. Navíc poodhaluje skutečnost, že také v řadách Chorvatů byly váleční zločinci zasluhující potrestání. Přidanou hodnotou tohoto snímku je také to, že v něm hraje opravdu balkánská herecká elita.

Táta je ukázkou skvělé režisérské práce v dnešní době nejprogresivnějšího chorvatského režiséra Dalibora Mataniće. Na prostoru sedmdesáti minut vystavěl hutné drama s horovými (nikoli fantaskními) prvky, které diváka přiková do sedadel v kině. Stačili mu k tomu 4 skvělí herci a usedlost na samotě v hornatém kraji Lika.

A snímek Výstřel je originální detektivkou. Přestože jej natočil muž, je to film zkoumající ženskou duši. Hlavními postavami jsou dvě mladé ženy - vyšetřovatelka a podezřelá z vraždy, které v průběhu vyšetřování zjistí, že mají mnohé společné. Robert Orhel natočil evropský film oproštěný od všech balkánských klišé.

Makedonští kandidáti na Oscara

Jak už název cyklu napovídá, všechny tři snímky vyslala Makedonie do klání o oscarové nominace. I u nich si myslíme, že by si měly najít své publikum. Punk is not dead je svižná roadmovie v rytmu punkové hudby napříč Balkánem. Až na dřeň je historické drama z makedonie počátku 20. století natočené ve stylu westernu. Noc bezMoci je nová adaptace novely Ucho Jana Procházky. Mnoho diváků ji hodnotí lépe než původní Kachyňovo Ucho.


3x Ivo Gregurević

Ivo Gregurević patří nepochybně mezi nejpopulárnější a nejlepší chorvatské herce současnosti. Narodil se v roce 1952 a za svou bohatou kariéru si zahrál ve stovce celovečerních filmů a v mnoha televizních seriálech a adaptacích.

Vzhledem k tomu, že Balkanfilm distribuuje 3 filmy, ve kterých Ivo ztvárnil hlavní roli, nabízí se možnost sestavit z nich velmi kvalitní minipřehlídku. Filmy Táta, Černí a Sekáč lze odehrát (vzhledem k jejich stopáži) během jediného večera. Zařazení snímků Černí a Sekáč do jediného programového bloku má navíc tu přidanou hodnotu, že oba filmy zavádějí diváky do východní Slavonie, která je pro české návštěvníky Chorvatska takřka neznámá. První se odehrává během války a druhý dvacet let po ní. Dohromady tak přináší zajímavý pohled na tuto vnitrozemskou část Chorvatska, a na to, jak se na jejich obyvatelích podepsala občanská válka, která tu proběhla na začátku devadesátých let.