cs

Do českých kin vstupuje Most na konci světa

07.11.2018

Tisková zpráva z 23. ledna 2018


Na začátku února vstoupí do českých kin chorvatský thriller Most na konci světa. Natočil jej v roce 2014 režisér Branko Ištvančić, který o něm říká: "Most na konci světa se zabývá často zamlčovaným tématem obydlení cizích domů opuštěných během války v bývalé Jugoslávii. Je to vřelý lidský příběh bez násilí a politizování, který ukazuje osudy lidí všech stran postižených válkou, utrpením a ztrátou domova, lidí, kteří touží po návratu domů a po míru. Prostřednictvím hlavního hrdiny, který vyšetřuje zmizení jednoho staříka, objevujeme hluboce potlačené emoce, naděje, obavy a vzpomínky na období klidu a štěstí, které je pro generace, jichž se válka přímo dotkla, navždy ztracené."

Film přináší ryze balkánské téma, přesto jej někteří recenzenti přirovnávají ke skandinávským thrillerům. Na rozdíl od Emira Kusturici, který se ve svých filmech také často věnuje tématu války a jejím důsledkům, je tento film velmi realistický. Branko Ištvančić v něm uplatnil své bohaté dokumentaristické zkušenosti a stvořil dílo, jež divákovi přináší velmi autentický vhled do života lidí v chorvatsko-bosenském pohraničí. Je to již čtrnáctý film z balkánského regionu, který se dostane díky společnosti Balkanfilm za rok a půl její existence do českých kin. O tom, proč vybral pro českou distribuci právě tento čtyři roky starý film, prozrazuje více dramaturg Balkanfilmu Jiří Fiala: "Ověřili jsme si, že v případě balkánského filmu není pro diváka vůbec podstatný rok jeho vzniku. Proto nepotřebujeme přinášet nejžhavější novinky. Naším jediným měřítkem je kvalita. Jednáme pouze o takových filmech, o kterých jsme si jisti, že stojí za naše úsilí. Most na konci světa je výjimečný jak svým tématem a komplexností, se kterou jej podává, tak atmosférou a skvělými hereckými výkony."

Oficiální česká premiéra filmu Most na konci světa proběhne v pátek 9. února 2018 v 17:30 hodin v pražském Kině Pilotů.

Objednávky filmů: distribuce@balkanfilm.cz. Film lze objednat ve formátu DCP. Pro nedigitalizované kina jsou k dispozici i další formáty.

Více informací, fotografie, rozhovor s režisérem a trailer naleznete na stránce filmu.