cs

Do českých kin vstupuje makedonský western a makedonská punková roadmovie

07.11.2018

Tisková zpráva vydaná 3. 11. 2016


Makedonská kinematografie není v České republice příliš známá. Přesto se v této malé zemi v srdci Balkánu točí velmi zajímavé filmy. Pravdivost tohoto tvrzení si od 3. listopadu budou moci ověřit i čeští diváci, protože v tento den pouští distribuční společnost Balkanfilm do kin snímky Až na dřeň! a Punk is not dead.

Oba snímky byly u nás k vidění zatím pouze na festivalech, kde si vysloužily velmi dobrá hodnocení. Punk is not dead zvítězil v roce 2011 v soutěži Na východ od Západu v Karlových Varech a Až na dřeň! nadchnul diváky letošního Febiofestu. Výběr těchto filmů do české distribuce komentuje jednatel Balkanfilmu Milan Kostelník: "Z nepřeberného množství filmů, které na Balkáně vznikají, chceme vybírat to nejlepší. Punk is not dead a Až na dřeň! pro nás proto byly jasnou volbou. Pozitivní ohlasy, které filmy zaznamenaly na českých festivalech, nás v našem záměru jenom utvrdily."

Až na dřeň! natočil po sedmnáctileté odmlce režisér Stole Popov, který patří mezi nejvýznamnější režiséry bývalé Jugoslávie. Jméno samotné samozřejmě kvalitu nezaručuje, snímkem Až na dřeň! si ale Popov ostudu neudělal a lze jej stejně jako jeho filmy Tetování, Šťastný nový rok 49 či Cikánská magie zařadit do pomyslného zlatého fondu balkánské kinematografie. Film zaujme neobyčejně bohatou výpravou a suverénními hereckými výkony. Slučuje zdánlivě neslučitelné. Boj Makedonců za svobodu, kteří se na začátku 20. století vzepřeli Osmanské říši, je v něm rámován netradičním milostným příběhem, a to vše je zabaleno do slušivého westernového kabátku. K vážnému historickému námětu přistoupil Popov s překvapivou lehkostí a natočil velmi zábavný žánrový film.

Proč se Balkanfilm rozhodl nabídnout českým kinům 5 let starý film Punk is not dead vysvětluju dramaturg Balkanfilmu Jiří Fiala: "Myslím, že na dobrý film není nikdy pozdě. Ostatně i v příštím roce chceme uvést některé starší balkánské filmy, o kterých si myslíme, že si to zaslouží." O filmu říká: "Je o punku jako o životním postoji, o mezietnické nesnášenlivosti, o životě v post-jugoslávských zemích, o přátelství, o tom jak Západ nerozumí Balkánu... I přes všechna tato závažná témata je ale velmi vtipný a divácky přívětivý..."

Společnost Balkanfilm distribuuje kromě těchto dvou makedonských filmů ještě česko-makedonské drama Noc bezMoci. Ze všech tří lze v kinech sestavit malou přehlídku makedonského filmu s názvem "Makedonští kandidáti na Oscara".