cs

Do českých kin míří Sekáč

07.11.2018

Tisková zpráva ze dne 16. ledna 2017

Distribuční společnost Balkanfilm, která se od loňského podzimu snaží uvádět do českých kin kvalitní filmy ze zemí bývalé Jugoslávie, připravila na 28. leden premiéru již sedmého balkánského filmu. Je jím originální chorvatsko-slovinské drama Sekáč.

Film Sekáč (chorvatsky Kosac) natočil v roce 2014 podle vlastního scénáře (na kterém spolupracoval s Jelenou Paljan) režisér Zvonimir Jurić. V následujícím roce získal na nejvýznamnějším chorvatském filmovém festivalu v Pule cenu Octavian za nejlepší domácí film a několik dalších ocenění. V tomtéž roce byl představen také na MFF Karlovy Vary. Zvonimir Jurić patří bezesporu mezi nejtalentovanější chorvatské režiséry. Čeští diváci mohou znát jeho válečné drama Černí, které je rovněž v distribuci Balkanfilmu. To natočil v roce 2009 společně s Goranem Devićem a o rok později se stalo chorvatským kandidátem na Oscara..

Děj filmu Sekáč se odehrává jedné noci na východě Chorvatska. V popředí příběhu stojí náhodné setkání muže a ženy, ke kterému dojde na opuštěné silnici uprostřed kukuřičných polí. Mirjaně dojde benzín a o pomoc požádá Iva, jehož traktor je jediné vozidlo, které jede kolem. Přestože na čerpací stanici zjistí, že je Ivo bývalý trestanec, který byl ve vězení za znásilnění, odjede s ním do noci zpět ke svému autu. To neujde prodavači na pumpě, který odstartuje řetězec neblahých událostí. Pro Ivův osud je určující zločin, který spáchal. Okolí jej nikdy nepřijalo zpět a jeho život se podobá kraji, ve kterém žije. Ten poznamenala válka v devadesátých letech a rány, jež způsobila, nejsou dodnes zhojené.

Ivo Gregurević Mirjana Karanović

O tom, proč je film zajímavý pro českého diváka se vyjádřil dramaturg Balkanfilmu Jiří Fiala takto: "My Češi známe Chorvatsko jako místo, kde trávíme dovolenou. Pláže Jadranu, slunce a usměvaví lidé jsou kulisy, které se nám patrně vybaví, když se řekne Chorvatsko. Film Sekáč ukazuje tuto zemi z trochu jiného úhlu pohledu. Soustředí se zejména na lidi z generace, která prožila válku. Za normálních okolností se snaží žít normální život, válka v nich ale zůstala a neustále ovlivňuje jejich chování. Podobnou zkušenost u nás nemáme, proto je určitě prospěšné zhlédnout film, který nám pomůže uvědomit si, jaké máme štěstí."