Tovaryšstvo Ježíšovo

Družba Isusova

historické drama
Chorvatsko 2004
Délka: 91 min
Režie: Silvije Petranović
Scénář: Silvije Petranović na motivu románu Jiřího Šotoly Tovaryšstvo Ježíšovo
Kamera: Mišo Orepić
Hudba: Jivan Gasparyan
Hrají: Milan Pleština, Leona Paraminski, Ivica Vidović, Maša Petranović, Mustafa Nadarević, Pahor Galiano, Darko Milas, Bojan Navojec, Krešimir Mikić, Leon Lučev a další
V distribuci Balkanfilmu: od 16. 9. 2017
Jazyk: chorvatsky s českými titulky
Přístupnost: bez omezení
Trailer (původní znění)
Premiéra: 16. září 2017 - hrad Košumberk (skutečné dějiště románu Jiřího Šotoly)

Je polovina 17. století. Jezuité prosazují svůj vliv ve střední Evropě. Mladá vdova - hraběnka Maria žije s hrstkou služebnictva na vesnickém panství. Tovaryšstvo Ježíšovo (jezuitský řád) pověří funkcí jejího zpovědníka pátera Hada, který je plně oddán Bohu a službě řádu. Jako takový se zdá být ideálním nástrojem pro naplnění záměrů jezuitů toužících po upevnění svého postavení v heretickém regionu.
V případě pátera Hada však nejde vše podle jejich představ. Mladá hraběnka na něj hluboce zapůsobí. Přestože je resistentní vůči jejím ženským zbraním, začíná pochybovat o tom, zda mají příkazy jeho představených sloužit výhradně k šíření slávy boží.
Film lze chápat jako metaforu pro manipulaci a zneužívání moci. Na místo jezuitského řádu si lze snadno dosadit třeba nějakou politickou stranu či jiné uskupení tvořené lidmi podléhajícími nejrůznějším pokušením... I když se odehrává v 17. století, je vlastně velmi aktuální.