Noc bezMoci

(MEDENA NOĆ)
Makedonie, ČR, Slovinsko 2015
Délka: 89 min
Režie: Ivo Trajkov
Scénář: Ivo Trajkov na motivy prózy Jana Procházky
Kamera: Milorad Glušica
Hudba: Toni Kitanovski
Hrají: Nikola Ristanovski, Verica Nedeska, Igor Angelov, Boris Damovski, Nina Janković a další

Makedonská adaptace Procházkova románu Ucho.
Medová noc je adaptací filmové povídky českého spisovatele a scénáristy Jana Procházky s názvem Ucho. První adaptací této povídky byl stejnojmenný černobílý film režiséra Karla Kachyni z roku 1970 v hlavních rolích s Radoslavem Brzobohatým a Jiřinou Bohdalovou, který byl ihned po dokončení zakázán a premiéru měl až roku 1990.

Stejně jako Kachyňův film, i Medová noc je komorním dramatem, které ukazuje politiku jako sféru plnou intrik, lží a nedůvěry. A hlavního hrdinu - náměstka ministra - jako člověka ovládaného strachem a oportunismem. Děj se tentokrát odehrává v Makedonii 90. let a ve vile prošpikované odposlouchávacím zařízením se dohadují Nikola Ristanovski a Verica Nedeska. Snímek stojí na výborném herectví obou hlavních protagonistů a na přesném vystižení paranoidní atmosféry. Látka tak dává smysl i v současnosti, kdy se sice změnily režimy i technologie, ale zákulisní principy zůstávají stejné.

Napsali o filmu:

...Noc bezMoci natočil (Ivo Trajkov - pozn.: Balkanfilm) na úrovni jako rafinovaný psychothriller, třebaže jeho hrdinům nové doby hrozí "jen" vězení, kdežto za stalinistických čistek i smrt.Nicméně klíčovou zůstává jednak stupňovaná panika páru v nočním domě prošpikovaném štěnicemi, jednak proměna války nervů ve válku partnerskou. (Mirka Spáčilová - iDnes. Celá recenze je zde)

Další články:

Blesk, Týden, iDnes, Totalfilm, Hollywoodreporter