Tovaryšstvo Ježíšovo

Družba Isusova


historické drama
Chorvatsko 2004
Délka: 91 min
Režie: Silvije Petranović
Scénář: Silvije Petranović na motivy románu Jiřího Šotoly Tovaryšstvo Ježíšovo
Kamera: Mišo Orepić
Hudba: Jivan Gasparyan
Hrají: Milan Pleština, Leona Paraminski, Ivica Vidović, Maša Petranović, Mustafa Nadarević, Pahor Galiano, Darko Milas, Bojan Navojec, Krešimir Mikić, Leon Lučev a další
V distribuci Balkanfilmu: od 16. 9. 2017
Jazyk: chorvatsky s českými titulky
Formát: DCP, blu-ray, DVD
Přístupnost: bez omezení
Premiéra: 16. září 2017 - hrad Košumberk (skutečné dějiště románu Jiřího Šotoly)

Ke stažení:

Trailer s českými titulky: náhled, ke stažení v avi,
DCP trailer ke stažení
(trailer je přístupný bez omezení)
Plakát ke stažení v PDF
Recenze Cinema

Rozhovor Balkanfilmu s režisérem Silvijem Petranovićem (nejen) o filmu Tovaryšstvo Ježíšovo
Videoupoutávka Silvija Petranoviće natočená na Košumberku těsně před premiérou filmu (s českými titulky). Náhled youtube je zde.

Je polovina 17. století. Jezuité prosazují svůj vliv ve střední Evropě. Mladá vdova - hraběnka Maria žije s hrstkou služebnictva na vesnickém panství. Tovaryšstvo Ježíšovo (jezuitský řád) pověří funkcí jejího zpovědníka pátera Hada, který je plně oddán Bohu a službě řádu. Jako takový se zdá být ideálním nástrojem pro naplnění záměrů jezuitů toužících po upevnění svého postavení v heretickém regionu.
V případě pátera Hada však nejde vše podle jejich představ. Mladá hraběnka na něj hluboce zapůsobí, navíc postupem času začíná pochybovat o tom, zda mají příkazy jeho představených sloužit výhradně k šíření slávy Boží.
Film lze chápat jako metaforu pro manipulaci a zneužívání moci. Namísto jezuitského řádu si lze snadno dosadit třeba politickou stranu či jiné uskupení tvořené lidmi podléhajícími nejrůznějším pokušením... I když se odehrává v 17. století, je vlastně velmi aktuální.